Ostatnie kilka miesięcy mam zajawkę na seriale.

Przymusiłam T. do wykupienia dostępu do HBO GO a sama zainwestowałam w Netflix. Korci mnie jeszcze Showmax ale doba moja jest za krótka a kurz przykrywa spora część mieszkania. Czy serial mnie wciągnął wiem po pierwszym odcinku. Jeżeli wbrew zdrowemu rozsądkowi pozwalam by włączył się następny znaczy, że wpadłam i dopóki nie skończę nie odpuszczę. Jeżeli chodzi o tematykę to rozrzut mam ogromny. Począwszy od „Ania nie Anna” a skończywszy na „Opowieści podręcznej”.

Netflix - seriale
Netflix – seriale

Najwięcej czasu zajął mi „Orange is the new black”.

5 sezonów po około 12 odcinków obejrzałam w niecały miesiąc. Musiałam robić przerwy na normalne życie i nie mogłam oglądać go przy dzieciach. Bezwzględnie nie można oglądać go w obecności dzieci. Ma oznaczenie 16 + ze względu na sex, wulgaryzmy i przemoc. Wierzcie mi – wszystko to występuje w sporej ilości.

"Orange is the  new black" - serial
„Orange is the new black” – serial

Tytuł nic nie mówi Wam – prawda?

„Orange is the new black” – to serial, którego akcja toczy się w więzieniu dla kobiet o średnim rygorze w USA. We wszystkich recenzjach jest określany jako komediodramat i z tym chyba się zgodzę. Akcja rozpoczyna się w momencie gdy do więzienia trafia Piper Chapman – młoda, piękna kobieta z poukładanym życiem, przygotowująca się do ślubu ze swoim narzeczonym. Dzień wcześniej na imprezie żegna się ze znajomymi i ukochanym. Obiecują czekać na siebie i traktują kilkunastomiesięczny wyrok jako przygodę.

"Orange is the  new black" - serial
„Orange is the new black” – serial

Już po przybyciu pod bramę więzienia Piper zostaje brutalnie uświadomiona, że więzienie to nie jest obóz dla pensjonarek. Rewizja osobista, odebranie wszystkich rzeczy osobistych i ubranie w tytułowy pomarańczowy uniform – nie należą do przyjemnych, ale prawdziwy szok przeżywa w zetknięciu ze współwięźniarkami. Szybko podpada szefowej kuchni co doprowadza do tego, że nie dostaje jeść przez długi czas. Wydaje się jej, że nie pasuje do tego miejsca, że jest inna od kobiet wokół. Może lepsza?

Skąd Piper wzięła się w wiezieniu?

Błędy z przeszłości, trudny związek z inną kobietą, narkotyki i duże pieniądze. Chciała o tym zapomnieć, oderwać się od tego ale przeszłość dopadła ją w bardzo niewygodnym momencie.

Podczas kolejnych odcinków poznajemy historię innych kobiet, które wkrótce stają się również pierwszoplanowymi postaciami. Każdy życiorys jest zupełnie inny, ich droga do więzienia bywa zaskakująca. Nie każda wywodzi się z patologii, nie każda przebywała na co dzień w środowisku kryminogennym. Mają mężów, dzieci, kochających rodziców. W więzieniu stają się innymi ludźmi. To miejsce zmienia. Zarówno więźniarki jak i strażników, których historie są równie pogmatwane.

"Orange is the  new black" - serial
„Orange is the new black” – serial

Poznajemy zasady panujące w więzieniu, podziały rasowe i nie tylko, hierarchię , sposoby radzenia sobie z brakiem kapci pod prysznic, opaski na oczy zrobione z podpasek, tampony zrobione z kawałków waty, sposoby przemycania seksownej bielizny, ukochanych batoników i narkotyków.

Czy Piper wyjdzie za mąż po wyjściu z więzienia, czy będzie bezpieczna, jaki biznes uda się jej rozkręcić za kratami, z kim się zaprzyjaźni i czy taka więzienna przyjaźń ma szansę przetrwać?

Zobaczcie sami – naprawdę warto.

Serial jest wyprodukowany z wielkim rozmachem, scenariusz wielokrotnie zaskakuje, czasem przeraża lecz często wzrusza lub rozśmiesza.

Postacie występujące w tym serialu są mocno wyraziste, mają swoje zdanie na każdy temat i potrafią w swojej nieciekawej sytuacji odnaleźć sposób na poradzenie sobie.

Poznajemy tu kobietę, która urodziła się mężczyzną – była mężem i ojcem a w więzieniu jest najlepszą z fryzjerek. Inną wyrazistą postacią jest córka wysoko postawionego żołnierza, wychowująca się bez matki, lesbijka. Jej historia jest jedną z najbardziej wzruszających a jej zakończenie wywołuje rewolucję w 5 sezonie.

Dlaczego tak mnie wciągnął ten serial?

Bo jest inny, pokazuje przemianę Piper z cichej,niewinnej dziewczyny w przywódczynię gangu więziennego i konsekwencję tej decyzji. Akcja toczy się szybko, jest wiele wątków a każdy niewątpliwie wciągający. Samo miejsce akcji jest interesujące bo niedostępne na co dzień, dla zwykłych oglądaczy seriali, owiane tajemnicą. Czekam z niecierpliwością na następny sezon w międzyczasie wciągając się w następne seriale.

A Wy co oglądacie? Co polecacie mi do obejrzenia?